Giresun İl Halk Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

 
 
 
 
 
53.Kütüphane Haftası Kutlandı

Bu yıl 53.’si kutlanan Kütüphaneler Haftası Sayın Valimiz Hasan Karahan’ında katılımıyla Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Salonunda düzenlenen törenle başladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından hafta ile ilgili bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, kitapların bizi geçmişe bağlayan köprüler olduğunu belirterek, “Kütüphaneler haftası deyince aslında çok şey söylemek lazım belki ama kitapla başlamak lazım diye düşünüyorum. Kitap nedir dediğimiz zaman hepimiz ayrı cevaplar verebiliriz. Ama en önemlisi kitap bizi geçmişe bağlayan bir köprü. Eğer kitaplarla ilgili bağımızı koparttığımız zaman geçmişle ilgili olan bağımızı da koparıyoruz. Biz 4-5 Mart tarihleri ardasında İstanbul’da Milli Kültür Şurası gerçekleştirildi basından görmüşsünüzdür burada bir slogan ortaya çıktı. `Dünyanın iyiliği için Türkiye` .Dünyanın iyiliği için Türkiye sloganıyla beraber biz ülkemizin iyiliği içinde kitap okumak gerektiğini kütüphanelerin boş bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Teknolojiyi kütüphanelere değişmememiz gerektiğini teknolojiye yabancı değiliz, teknolojiyi kullanmayalım demiyoruz ancak teknoloji bizim için tehdit olmaktan çıkması gerekiyor. Kitap okuyarak bunu yapabiliriz diye düşünüyoruz. Çok uzatmayacağım bir iki istatistikle kapatmak istiyorum. 2011 yılında Kültür bakanlığının yaptığı bir istatistikte %70’i halkımızın kütüphanelerin yerini biliyor ama %49u kütüphaneye gitmiyor. Kitap okuyoruz ama tavsiye edilen kitapları okuyoruz ve ne yayın evi ne yazar takip etmiyoruz. Buda bizim bazı yerlerde eksik kalmamızı neden oluyor ben tekrar ediyorum burada sizlerle birlikte olmak bizim için olmak çok güzel bir hafta boyunca etkinliklerimiz devam edecek. Biz Milli Şurada bahsettik Dünyanın iyiliği için Türkiye sloganıyla devam etmek istiyoruz. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Daha sonra konuşmacı olarak katılan Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanı Ahmet Tevfik Korkmaz da kitap okumanın alışkanlığının aileden başladığını ifade ederek, "Kitaplar çocuğun yaratıcılığını geliştirir. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırarak ilerde başarısının artmasına, çocuğun dünyayı tanımasına ve genel kültürün artmasına destek olursunuz. Yetişkinler olarak her gün düzenli olarak okuma saati belirlemeli ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz." dedi. 
 
Konuşmaların ardından kütüphaneden en çok yararlananlara ve yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Sayın Valimiz Hasan Karahan, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy  ve Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt tarafından verildi.
 
Törene Vali Hasan Karahan, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci ve bazı daire müdürleri ile öğrenciler katıldı.

1.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
2.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
28.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

 
 
 
KOHA

  GIRESUN
Facebook'ta Biz

Mesai Gün ve Saatleri
 
 
 Pazartesi-Cuma 
  08:00-22:00 (Öğlen Açık)
Cumartesi
08:00-12:00/13:00-17:00

İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1486 kez gösterilmiştir.