Giresun İl Halk Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

 
 
 
 
 
51.Kütüphane Haftası

        Bu yıl 51.’si kutlanan Kütüphane Haftası Sayın Valimiz Hasan Karahan’ında katılımıyla Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Kurs Merkezinde ( Eski İl Özel İdare Konservatuvar Binası) düzenlenen törenle başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından hafta ile ilgili bir konuşma yapan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Abdulkadir Demir, kütüphanelerin, bilgiyi bünyesinde barındıran, onlara erişimi ve topluma yayılmasını sağlayan en önemli kurumlar olduğunu belirterek, Kütüphanelerin sosyal uyum ve barışı güçlendirmeye yönelik çeşitlilik içinde birlikte yaşamanın öğrenilebilmesine katkı sağladığını söyledi.

“Okumayı yaşam biçimi haline getirdiğimizde kütüphanelerin önemi ve etkinliği artacaktır.” diyen Demir, “Bugün İlimizde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ve ona bağlı 125. yıl halk kütüphanesi, Merkez Çocuk kütüphanesi ve 13’ü ilçelerimizde olmak üzere toplam 16 adet halk kütüphanesi ile hizmet verilmektedir. Bu kütüphanelerimizde 2014 yılı sonu itibariyle toplam 187.109 adet kitap bulunmaktadır. Bu kütüphanelerden yıl içinde 386.738 adet okuyucu yararlanmıştır. Ayrıca 123.330 adet kitap da okuyuculara ödünç verilmiştir.” şeklinde konuştu.

51. Kütüphane Haftası’nın Kütüphane çalışanları ile tüm kitapsever okuyuculara hayırlı olmasını dileyen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç de kütüphane ve kitapların tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirterek, kütüphanelerin tarihsel süreci hakkında bilgi verdi. Güleç, “Kültür Bakanlığının kurulmasından sonra da bu Bakanlığa bağlanmıştır. Eğitim ve öğretimin bölünmez bir parçası olan kütüphaneler hizmet şekillerine göre; milli kütüphaneler, halk kütüphaneleri, çocuk kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, üniversite kütüphaneleri, özel kütüphaneler ve gezici kütüphaneler diye kısımlara ayrılır. Bunlar dışında yazma eser koleksiyonlarına sahip kütüphaneler de vardır. Türkçe, Farsça ve Arapça el yazmalarının en zengin koleksiyonları Türkiye'de özellikle İstanbul’daki kütüphanelerde bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca yazılan ve bugün basılan milyonlarca kitap kütüphanelerimizi doldurmakta ve okuyucuları ile buluşmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından kütüphaneden en çok yararlananlara ve yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Sayın Valimiz Hasan Karahan tarafından verildi.

Tören sonunda yenilenen İl Halk Kütüphanesinde Güncel Kitaplar Sergisi Vali Karahan tarafından açıldı. Kütüphanenin bölümlerini ve sergiyi gezen Vali Karahan yetkililerden bilgi aldı.

Törene Sayın Valimiz Hasan Karahan, Karahan’ın yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki Atlı, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ertuğrul Tosunoğlu, DSİ 226. Şube Müdürü Mehmet Geldi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve kütüphane çalışanları, kütüphaneden yararlanan okurlar ve öğrenciler katıldı.

 

 

  
 
 
KOHA

  GIRESUN
Facebook'ta Biz

Mesai Gün ve Saatleri
 
 
 Pazartesi-Cuma 
  08:00-22:00 (Öğlen Açık)
Cumartesi
08:00-12:00/13:00-17:00

İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1516 kez gösterilmiştir.